מים מינרלים או מים מסוננים?

בבואנו להחליט איזה בר מים אנו רוצים לרכוש, עלינו לשאול תחילה אילו מים אנו רוצים לשתות בבית או במשרד. מים מינרלים או מים מסוננים. כדי לנסות לענות על שאלה זאת, נעמוד על ההבדלים בין שני סוגי המים האלו.

מים מינרלים – בכדי שמים יוגדרו כמים מינרלים, על פי תקנות משרד הבריאות, עליהם לעמוד במספר כללים ובין היתר:  "המים נלקחו ממקור תת קרקעי או ממעין; הקשר בין המקור התת־קרקעי או המעין ובין מקום המילוי ישיר, ללא תחנות־ביניים או מערכת אחרת כלשהי; לא עברו כל טיפול". (מתוך תקנות בריאות העם (מים מינרליים ומי מעיין), התשמ"ז-1) כמו כן הוגדרו תוצאות לבדיקות כימיות ומיקרוביאלית אשר המים חייבים לעמוד בהם בכדי שיגדרו מים מינרלים.  בפשטות, מה שהתקנה אומרת זה שהמים המינרלים ניתנים לשתייה ישירות מן הנביעה.

המים המינרלים מכילים מינרלים חיוניים לגוף כגון סידן, נתרן, מגנזיום ואשלגן. הרכב המינרלים נקבע לפי הקרקע דרכה עוברים המים. המים המחלחלים אל המעין ממיסים וסופחים אליהם מינרלים שנמצאים בקרקע עצמה. בישראל ניתן למצוא ברי מים מינרלים של "נביעות" ושל "מי עדן".  מקור המים של נביעות הוא מי גשמים הזורמים אל מתחת לסלעי הגליל העליון. המים מחלחלים דרך אבני גיר ודולומיט, וסופחים אליהם בין היתר סידן, מגנזיום ופלאורויד (מקור – אתר חברת "נביעות"). מקור המים של מי עדן הוא מעין סלוקיה אשר ברמת הגולן, והקרקע אליה המים מחלחלים הם קרקע בזלתית. שכבות הבזלת תורמות מעט מלחים למים, והמים העוברים דרכן הם דלים במלחים, ואיזונם מתאים לגוף האדם (מקור – אתר חברת "מי עדן").

מיני בר מים מינרלים מורכב ממכשיר חשמלי אשר רב תפקידו הוא חימום וקרור של המים, עליו מותקן כד המים. הכדים מגיעים בגדלים שונים בהתאם לצרכי הלקוח. המכשיר מאפשר שתיית מים מינרלים בלחיצת כפתור, ללא הצורך בקניית בקבוקים וסחיבתם הביתה. החלפת הכדים היא בדר"כ באחריות החברה והיא זאת שמספקת לנו את הכדים.
מים מסוננים – מים מסוננים הם מי ברז רגילים, אשר עוברים תהליך של סינון בבר המים לפני שנמזגים.כוס מים ברוב ברי המים בישראל ישנם מספר תהליכים אשר מתבצעים לצורך סינון וטיהור המים. הראשון הוא סינון ע"י סנן. תקפידו של המסנן הוא גם פיסי, כלומר לסנן גרגירי חול,  או אבנים קטנות וחלודה אשר מגיעה למים מהצנרת המובילה אותם אל הברז בבית. כמו כן במים אשר נמצאים בבתים בישראל, ישנו כלור אשר חברת מקורות מוסיפה למים, ומשמש לחיטוי המים אשר מועברים במוביל הארצי. במסנן אשר נמצא בבר המים ישנו פחם פעיל. תפקידו לספח את הכלור ולהעלים את טעמי הלוואי והריחות הלא נעימים.

כמו כן, במיני בר המים לרב תמצא גם נורת UV. תפקידה של נורת ה UV הוא טיהור מיקרוביאלי. המנורה ממיתה את החיידקים במים אשר נחשפים לקרינה. יש לציין שהקרינה לא פוגעת במים והיא אינה קיימת במים אותם אנו שותים.

את המסנן מומלץ להחליף אחת לחצי שנה. את נורת ה UV מומלץ להחליף אחת לשנה.  חשוב לציין שאי החלפת הסנן או הנורה בזמן עלול לגרום ליותר נזק מאשר תועלת ויש להקפיד על כך.

התקן הישראלי אשר רלוונטי למים מסוננים הוא ת"י 1505 "מערכות לטיפול במי שתייה לשימוש ביתי: סינון וטיהור". התקן דן בדרישות ושיטות בדיקה למערכות לסינון מים. התקן הינו רשמי כלומר, חובה על פי חוק לייבא לייצר ולשווק רק מערכות המותאמות לדרישות התקן.

בארץ פועלות מספר חברות בשוק ברי המים המסוננים. הגדולות והמוכרות שבהן הן "תמי 4" של שטראוס מים ו"אלקטרה בר" של חברת אלקטרה.

אחרי שהחלטנו איזה סוג בר מים אנו רוצים, ישנם 5 דברים שחייבים לבדוק לפני שרוכשים בר מים.

 

 

One thought on “מים מינרלים או מים מסוננים?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *